Zostań darczyńcą
Zostań darczyńcą

Fundacja Arma O fundacji

FUNDACJA ARMA ZABYTKI ZBROSŁAWICE powstała dzięki miłości Grzegorza Marca oraz jego syna Filipa, do starych samochodów i zabytkowych budynków. Jak podkreślają założyciele fundacji, są takie przedmioty z przeszłości, o których zapominać nie można. Właśnie dlatego głównym celem FUNDACJI ARMA ZABYTKI ZBROSŁAWICE jest odrestaurowanie dużych rozmiarów budynku-największego zabytku w regionie – pałacu w Zbrosławicach. – Chcemy ocalić od zapomnienia kawał historii bliskich nam Zbrosławic – wyjaśnia Filip Marzec. – Do tej pory pałac, którego właścicielem została fundacja, miał ogromnego pecha i od ponad stu lat zamienia się w ruinę. Naszym marzeniem jest przywrócić go do takiego stanu, w jakim był w rękach rodu von Stockmansów, – dodaje prezes fundacji.

Pałac ma nie tylko odzyskać sznyt sprzed dwustu lat, ale i stać się miejscem integrującym lokalną społeczność i zapraszającym turystów do odwiedzenia powiatu tarnogórskiego, słynącego m.in. z zabytkowej Kopalni Srebra wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO czy też z Zabytkowej Stacji Wodociągowej 'Zawada' znajdujących się na szlaku zabytków techniki. Dzięki pomocy konserwatorów zabytków pałac będzie ostoją regionalnej kultury i przestrzenią pełną pasji. Założyciele FUNDACJI ARMA ZABYTKI

ZBROSŁAWICE marzą o tym, by odnowiony pałac cementował społeczność lokalną i zachęcał do zdobywania wiedzy o dziejach Zbrosławic i okolic.

Drugim, równie ważnym, jak przywrócenie dawnego blasku pałacowi, celem FUNDACJI ARMA ZABYTKI ZBROSŁAWICE jest stworzenie Muzeum-stadniny koni mechanicznych w Zbrosławicach. To właśnie tam wszyscy miłośnicy oldtimerów będą mogli podziwiać odrestaurowane „klasyki”, na których widok znawcy czterech kółek wstrzymują oddech. – Tata zaraził mnie pasją do motoryzacji. Dzięki niej poznałem wielu ludzi, którzy kochają stare pojazdy. Z myślą o nich chcemy otworzyć szeroko podwoje naszej stadniny – tłumaczy Filip Marzec.

FUNDACJA ARMA ZABYTKI ZBROSŁAWICE rozpoczęła swoją działalność w styczniu 2022 roku z inicjatywy Grzegorza i Filipa Marców. Panowie na co dzień prowadzą firmę ARMA POMP. Zajmują się tworzeniem i modernizacją systemów rurociągowych w przedsiębiorstwach branży przemysłowej. Fundację powołali z potrzeby serca i ogromnego sentymentu do dawnych rezydencji. Celem stworzenia fundacji jest nie tylko odbudowa pałacu i zorganizowanie muzeum. To przede wszystkim budowanie długotrwałych relacji między członkami społeczności lokalnej, fundacji, donatorami oraz turystami.

Wyzwania, przed jakimi staje nowo powstała FUNDACJA ARMA ZABYTKI ZBROSŁAWICE, są naprawdę ogromne. Odbudowa pałacu to nie lada wydatek. Wszystkie prace realizowane są sukcesywnie dzięki wyłącznemu zaangażowaniu nowych właścicieli.

Prace do wykonania w najbliższym czasie:

  • Prace związane z posadzką: skucie krzywej posadzki i wylanie nowej.
  • Wymiana okien
  • Tynkowanie ścian aż do sufitu.
  • Piaskowanie sufitów z cegły.

Fundacja ARMA

Nieustannie mamy ręce pełne pracy.
Nie poddajemy się!
Chcecie nam pomóc w tym wielkim dziele?

Zapraszamy do współpracy! Będzie nam bardzo miło gościć Was w Pałacu w Zbrosławicach. Przyjedźcie, zobaczcie, by to na Waszych oczach tworzył się nowy rozdział pałacu, o którym na wiele dziesiątek lat świat zapomniał.

20 Zostań darczyńcą