Fundacja Arma O pałacu w Zbrosławicach
Pałac w Zbrosławicach znów stanie się chlubą regionu. Pochodząca prawdopodobnie z przełomu XVI i XVII wieku i przebudowana znacznie w 1756 roku rezydencja rodziny von Stockmansów mocno podupadła przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Od wielu lat pałac nie przeszedł żadnych renowacji. Przez jakiś czas służył za siedzibę spółdzielni produkcyjnej, a potem za mieszkania dla lokatorów z przydziału. W końcu jednak, z powodu pogarszającego się stanu technicznego i zagrożenia bezpieczeństwa, obiekt opustoszał i przez długi czas nie był użytkowany.
Pałac był wielokrotnie przebudowywany, co w dużej mierze pozbawiło go cech stylowych. Zanim w XVIII wieku rodzina von Stockmansów zmodernizowała obiekt, pałac utrzymany był w stylu późnobarokowym. Jednak trudno to jednoznacznie potwierdzić, ponieważ w czasie tamtego remontu, prawdopodobnie zburzono większość rezydencji i wybudowano ją na nowo. Wiele wskazuje na to, że pierwotnie przeróbki utrzymane były w stylu klasycystycznym. Jednakże ówcześni właściciele dokonywali ciągłych zmian, a prace te doprowadziły do tego, że dzisiejszą bryłę można nazwać „eklektyczną”.
W konsekwencji powyższych działań potężny gmach pałacu zatracił cechy konkretnego stylu. Pałac w Zbrosławicach to wymurowany z kamienia i cegły, otynkowany, piętrowy, podpiwniczony budynek na rzucie wydłużonego prostokąta. Całość nakryta jest charakterystycznym dla Górnego Śląska dachem mansardowym. Fasada pałacu jest trzynastoosiowa, z centralnym ryzalitem. Elewacje podzielono opaską między parterem, a pierwszym piętrem. W piwnicach zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami, a na parterze i pierwszym piętrze drewniane podłogi. W budynku są dwie klatki schodowe. Przy pałacu znajduje się powozownia i oficyna. Niestety w latach 60. XX wieku większość oficyny rozebrano, a pozostałości mocno nadszarpnął ząb czasu.
W styczniu 2022 roku zrujnowany pałac kupiła Fundacja Arma Zabytki Zbrosławice. Stała się nie tylko właścicielem, ale i dobrym duchem rezydencji. Jej celem jest przywrócenie budynkowi i przyległemu kompleksowi parkowemu dawnej świetności i udostępnienie go lokalnej społeczności oraz gościom z całej Polski i świata.
Wszyscy, którym los tej architektonicznej perełki jest bliski, mogą wspomóc działalność fundacji na poniższe numery kont:
Rachunek bankowy w PLN nr:
PL71 1050 1214 1000 0090 8149 8991
Rachunek bankowy w EUR nr:
PL27 1050 1214 1000 0090 8149 9007