Zostań darczyńcą
Zostań darczyńcą

Aktualności Rozpoczął się remont dachu nad muzeum

Remont dachu jest potrzebny, aby uniknąć problemów z zawilgoceniem elewacji i jej uszkodzenia. Jest to szczególnie ważne w naszym klimacie, ponieważ degradująco na te elementy budynku wpływa niemal każda jesień i zima. Szybko postępująca destrukcja pokrycia i więźby dachowej jest wyjątkowo niebezpieczna dla użytkowników  budynku. Ewidentnymi sygnałami do podjęcia odpowiednich działań są przecieki.

Zaniedbana przez lata powierzania dachu

Na początek został przeprowadzony dokładny przegląd – pamiętajmy o tym, że w fatalnym stanie może być nie tylko samo wykończenie, ale także niezwykle istotna pod względem konstrukcyjnym więźba dachowa – często ulega ona działaniu wilgoci, grzybów czy owadów, które niszczą drewno.

W związku z tym, że stare pokrycie jest zniszczone i użytkowanie budynku staje się tym samym niebezpieczne zdecydowaliśmy się na gruntowny remont dachu. Na względzie mamy też jego estetykę, która sprawia, że budynek Muzeum nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie

Remont konstrukcji

Prace rozpoczynają się od zdemontowania starego pokrycia, w naszym przypadku była to papa. Wbrew pozorom zadanie to przebiega całkiem sprawnie, choć należy do wyjątkowo pracochłonnych.

Remont więźby dachowej wiąże się z większą ilością prac. Nie da się bowiem ocenić stanu więźby bez zdjęcia poszycia. Do wymiany są element przegniłe oraz te zaatakowane przez grzyb lub owady. Przygotowanie nowej więźby zwykle jest bardzo pracochłonne, a więc również kosztowne.

Niestety okazało się, że konieczna jest pełna wymiana konstrukcji dachu.

Wymiana pokrycia dachowego

Zdecydowanie trudniejsze od wcześniejszych etapów jest założenie nowego pokrycia, które wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale także sprzyjających warunków pogodowych, co determinuje nas do tego, by dobrze zaplanować prace, szczególnie że montaż nowego pokrycia może trwać długo.

Etapy wymiany powierzeni dachu

Fundacja ARMA

Nieustannie mamy ręce pełne pracy.
Nie poddajemy się!
Chcecie nam pomóc w tym wielkim dziele?

Zapraszamy do współpracy! Będzie nam bardzo miło gościć Was w Pałacu w Zbrosławicach. Przyjedźcie, zobaczcie, by to na Waszych oczach tworzył się nowy rozdział pałacu, o którym na wiele dziesiątek lat świat zapomniał.

20 Zostań darczyńcą